Čo je to pilates reformer a ako sa líši od pilatesu na podložke?
- LUCIA BERGER
- Jun 4, 2024
- Čítanie: 4
V súčasnosti sa už aj u nás objavuje trend, ktorý zaznamenal enormný rozmach v zahraničí, najmä v USA pred viacerými rokmi. Je ním cvičenie na stroji, ktorý sa nazýva pilates reformer. Za týmto rozširovaním stojí hneď niekoľko faktorov.
Nepochybne najdôležitejšie je, že cvičenie pilatesu, či už na podložke alebo na reformeri má svoje nesporné, všeobecne dobre známe a aj časom overené benefity.
K boomu, ktorý reformer prežíva v súčasnosti, ale rozhodne prispieva aj rozvoj a masívne využívanie sociálnych sietí, kde je vytvorený oveľa väčší priestor na zviditeľnenie a predstavenie ho širokej verejnosti. Okrem toho si toto cvičenie obľúbilo nemálo celebrít, a to zväčšuje jeho obrovskú popularitu. Medzi celebritami nájdeme také mená ako sú Madonna, Kate Hudson, Miley Cyrus, Lady Gaga, Reese Witherspoon, Gwyneth Paltrow, Jennifer Aniston, ako aj veľké množstvo profesionálnych športovcov ako David Beckham, Lebron James, Andy Murray, Ronaldo, atď. Preto sa dnes mnohí noví klienti, ktorí s pilatesom chcú začať, zaujímajú rovno od začiatku o cvičenie na reformeri.
Ako vznikol pilates reformer?

Prvý reformer síce Joseph Pilates zostrojil až po tom, ako vyšla jeho kniha o jeho cvičebnej metóde na podložke, kontrológii, ale so systémom pružín upevnených k posteli experimentoval už počas prvej svetovej vojny, keď bol internovaný v zajateckom tábore v Anglicku. Stal sa ošetrovateľom a pomáhal vojakom zraneným v boji. Mnohí neboli schopní vstať z postele, ale potrebovali čím skôr získať svalovú silu. Preto im k posteliam začal pripevňovať pružiny a cvičil s nimi poležiačky.
Táto skúsenosť mu neskôr slúžila ako prototyp, keď začal konštruovať reformer a cadillac, ďalší Pilatesov stroj.

Čo je to pilates reformer?
Čo to teda vlastne je ten reformer? Je to stroj, ktorý má pohyblivú plošinu, nazývanú aj vozík. Na jednom konci je pripevnená k systému pružín s rôznym odporom a na druhej strane má laná so slučkami. Súčasťou reformeru je tiež platforma a box, ktorý dramaticky rozširuje počet cvikov, ktoré sa dajú odcvičiť na tomto stroji. Celý reformer na prvý pohľad pripomína zvláštnu posteľ.
Na začiatku to môže vyzerať trochu komplikovane, ale už na prvej hodine je klient schopný navnímať základné fungovanie tohto stroja, a po krátkom čase sa naučí sám prispôsobovať odpor pružín alebo opierku nôh podľa pokynov inštruktora. Mnohé cviky sú rozpoznateľné z pilatesu na podložke, ale reformer ich vie pozdvihnúť na úplne novú úroveň. Je neskutočne efektívny pri precvičení celého tela, ale napriek tomu stále hovoríme o nízkom zaťažení našich kĺbov.
S rôznym odporom pružín môžeme niektoré cviky uľahčiť a zabezpečiť telu dodatočnú oporu, akú pri cvičení na podložke nemáme ako docieliť. Naopak, tieto pružiny môžu znamenať aj extra záťaž a vieme nimi postupne pridávať tým istým cvikom obtiažnosť.
Výhodou je, že na reformeri sa dá pomerne ľahko skontrolovať, či sme v správnom nastavení a klient to vie aj lepšie precítiť, čo je skvelá spätná väzba pre telo.
Reformer vieme využiť jednak na pôvodný, takzvaný klasický pilates, ktorý má obmedzený repertoár cvikov, zväčša v presne určenom poradí a počte opakovaní, ale rovnako je to skvelý stroj, kde sa dá odcvičiť silový, atletický, mobilizačný, flexi či intervalový tréning.

V súčasnosti je obrovské množstvo rôznych podôb reformerov, existujú už dokonca aj vertikáne stroje, ktoré sa dajú upevniť na stenu, sú reformery, ktoré majú možnosť vozík rozdeliť na dve polovice, sú také, ktoré sú vhodnejšie pre väčších, resp. dlhších klientov, prípadne vhodnejšie na rehabilitačné účely, alebo také, ktoré sa ľahko ovládajú a preto sú výborným riešením do štúdií na skupinové hodiny.
Pôvodný reformer:

Súčasný reformer:


Pilates na podložke a pilates reformer – aké sú hlavné rozdiely?
Pilates, pôvodne nazývaný kontrológia, však začal na podložke. Bol to systém niekoľko presne určených cvičení, v určenom slede za sebou, v akejsi choreografii, ktoré mali určený počet opakovaní. Cvičil sa bez akejkoľvek opory, iba s vlastným telom, v spojení tela a mysle, v úplnej koncentrácii a v prepojení so správnym dýchaním. Bol zameraný na posilnenie stredu tela, spodného a horného chrbta, s pohybmi dolných a horných končatín, ktoré vyzerajú malé, ale majú obrovský dopad. Táto zostava je však považovaná za pokročilú a mnohí klienti ju nedokážu odcvičiť v pôvodnej plnej verzii celú, a teda nevyužijú jej plný potenciál. V súčasnosti sa zostava rozdelila, je množstvo variácií, čiastkových a jednoduchších cvikov, aby sme docielili ten istý efekt bez rizika aj pre ľudí s rôznymi obmedzeniami. Používajú sa tiež rôzne malé pomôcky, ktoré dokážu cviky uľahčiť, alebo naopak sťažiť. Bez podporného systému, akým je napríklad pilates reformer, sa klient plne sústredí iba na prácu so svojím telom. To znamená, že je plne zodpovedný nad riadením svojho tela a svalov centra, a preto niektorí na úvod odporúčajú začať na podložke, aby klientov nič iné nerozptyľovalo.
Momentálne sa však už od tohto trendu ako jediného správneho upúšťa. Ak sa nebavíme iba o klasickom pilatese, tak vieme aj úplného nováčika postupne a bezpečne previesť cvičením na reformeri už od prvej hodiny. Pri cvičení na reformeri totiž platia tie isté pohybové princípy, ako pri cvičení na podložke, kde má klient možnosť daný cvik precítiť len vďaka svojmu telu, bez pomoci pružín, či bez dodatočnej záťaže a v úplnom spojení tela a mysle. Tak za rozumnejšiu cenu môže prejsť základmi, ktoré využije pri cvičení na reformeri.
Ďalšou výhodou cvičenia na podložke je, že ho vieme vykonávať kdekoľvek, kde nájdeme priestor na jednu podložku. Svoju cvičebnú rutinu si tak nemusíme obmedzovať alebo vynechávať ani v prípade, že veľa cestujeme, alebo sa nedostaneme do štúdia. Aj keď buďme úprimní, pre mnohých, mňa nevynímajúc, je reformer jednoducho „láska“.
Takže úplne senzačné je, keď viete toto cvičenie kombinovať a užiť si ho tak naplno.
Verím, že sme vám aspoň trošku poodhalili výhody cvičenia na reformeri a hlavný rozdiel medzi pilatesom na podložke a pilatesom na reformeri.
A na záver vám snáď už len zaprajem: „Dopilatesovania, priatelia!“ 😀 🫶
Comments